4 Iul 2017

Full-Time Consilier juridic in Timisoara

JRS Romania – Postat de JRS RomaniaTimișoara, Județul Timiș, România

Descrierea ofertei

Asociatia Serviciul Iezuitilor pentru Refugiati din Romania angajeaza consilier juridic, cu activitate desfasurata in Timisoara, vizite la Arad si punctele de frontiera din zona de Vest a Romaniei.

Norma: full-time

Principalele atributii si responsabilitati:

– informare si consiliere cu privire la procedura, drepturile si obligatiile solicitantilor de azil la frontiera

– informare specifica si cercetare/documentare cazuri migranti aflati la la frontiera

– informare, consiliere cu privire la procedurile de repatriere voluntara

– identificarea si inscrierea in proiect a beneficiarilor;

– intocmirea dosarelor pentru fiecare beneficiar;

– informarea, consilierea si asistenta beneficiarilor in vederea accesarii unei locuinte;

– medierea relatiilor dintre beneficiari si proprietarii de locuinte, locatarii si administratiile blocurilor de locuinte;

– consilierea beneficiarilor cu privire la folosirea dotarilor locuintelor;

– decontarea costurilor cu chiria/utilitatile;

– raportari lunare si ori de cate ori sunt solicitate.

– documentare, cercetare si intocmire rapoarte

– contacte cu diverse institutii

– participare la sesiuni de instruire

Cerinte specifice postului:

– absolvent de studii juridice

– cunoasterea limbii engleze (cunoasterea altei limbi straine reprezinta un avantaj)

– disponibilitatea de a a lucra cu persoane din diferite culturi

– disponibilitatea deplasare

– obligatoriu carnet sofer valabil categoria B si masina proprie

– cunoasterea legislatiei relevante in domeniu, reprezinta un avantaj

Cum sa aplicati

Candidatii interesati sunt rugati sa trimita CV–ul si scrisoarea de intentie la adresa de e-mail jrsromania@gmail.com, avand drept subiect “Selectie Consilier Juridic”, pana la data de 10.07.2017 Mentionam ca in cadrul interviului se va da si un test de limba engleza. Mai multe detalii pe www.jrsromania.org

Categoriile job-urilor: Drepturile omului. Tipuri de job-uri: Full-Time. Etichete pentru job-uri: 041378. Oportunitatea expira in 45 days.

Aplicati la acet job

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *